повідомляють аналітики EastFruit.
«Подібних аномально високих цін раніше не було ніколи, і зумовлені вони величезними втратами врожаю від весняних приморозків по всій Східній та Центральній Європі, а також у Туреччині», — пояснили фахівці.
На даний момент закупівельні ціни на вишню коливаються від 60 до 85 грн/кг, що еквівалентно 1,2-1,7 євро/кг. При цьому ціни мають тенденцію до подальшого зростання, зазначають фахівці. Водночас чорна смородина, яку в окремі роки буває взагалі важко продати, цього року коштує дорожче вишні й активно закуповується заморожувальниками за цінами від 70 до 90 грн/кг (1,4-1,8 євро/кг).
Також цього року садівники України цілком задоволені цінами на малину, що зростають дуже швидко.
«Звичайно, настільки високий рівень цін на вишню та смородину не завжди означає, що українські фермери зможуть на них добре заробити. Адже значна частина виробників, передусім тих, хто вирощує вишню, втратили частину або взагалі весь урожай у 2025 році. Тим же, хто зумів зберегти врожай, можна потирати руки, рахуючи прибутки, адже ціна значно перевищує витрати на вирощування. А це означає, що інвестиції в системи захисту від приморозків, особливо в умовах стрімких змін клімату, окупляться дуже швидко», — вважають експерти.
Вогнеборці щодня виїжджають на гасіння десятків загорянь сухої рослинності
Водночас переробники та споживачі цих продуктів мають величезну проблему. З одного боку закупівля настільки дорогої сировини потребує залучення непередбачуваних обсягів фінансування. З іншого боку, є ризик, що ціни на готову заморожену продукцію, що зараз є високими в Європі, знизяться в другій половині сезону, якщо підприємства харчової промисловості змінять рецептури на користь дешевшої сировини.
Зазначається, що підприємств харчової промисловості зараз активно шукають дешевші альтернативи, такі як єгипетська заморожена суниця садова (полуниця), екзотичні заморожені фрукти з В’єтнаму та інших азійських країн, а також продукція з країн Центральної Азії, де в 2025 році врожай кісточкових культур був високим.