Авторизация
 
 

Директорка Одеської філармонії Галина Зіцер: «Ми будемо працювати попри все!!!»




Ракетний удар 31 січня по середмістю Одеси завдав величезної шкоди понад 20 будівлям, які мають історично-архітектурну цінність і перебувають у зоні охорони об’єктів ЮНЕСКО. Зокрема, дуже значних ушкоджень зазнала окраса Одеси – Одеська обласна філармонія імені Давида Ойстраха, яка вже кілька років перебуває у процесі реставрації за президентською програмою. На превеликий жаль, тепер доведеться насамперед усувати руйнування, яких завдав ворог. Про обсяги цих руйнувань і заходи по їхній ліквідації ми побесідували з директоркою філармонії Галиною Зіцер. Архітектор за освітою, реставратор з великим досвідом, Галина Борисівна фахово і водночас дуже емоційно оцінює ситуацію.
– Руйнування дуже значні, я б сказала – катастрофічні. Найстрашніше – знищені два унікальні вітражі на сцені, кожний площею 25 кв. м. Цього я боялася найбільше, коли на Одесу, особливо на порт, летіли ракети. І, на нашу біду, це сталося! Щоб відновити вітражні вікна, їх довелося повністю демонтувати. Обласний департамент культури дав нам можливість користуватися приміщеннями колишнього казино, які є частиною всієї будівлі, там є великі зали, де можна покласти ці два вітражі і спокійно їх відновлювати. Як тільки нам дозволили, дівчата з реставраційного центру почали збирати скельця з вітражів, ретельно їх вкладати в окремі коробки. Тепер віконні отвори будівельники будуть закривати плитами OSB, а потім ми повісимо зверху два банери із зображенням вітражів. Ми вже це робили – вішали такі банери, щоб захистити зал від холоду. На жаль, вони вже не придатні до використання, але за цим зразком ми нині замовили нові.

Коли це зробиться, можна було б включити опалення, однак є інша біда, яка не дасть поновити роботу великої зали у таку холоднечу: практично знищені центральні вхідні двері, які ведуть з парадних сходів до приміщення. Вони дуже важкі, і якої ж сили мала бути вибухова хвиля, щоб їх вирвати! Тепер потрібне якесь спеціальне будівельне обладнання, щоб їх підняти і якось рухати, пробувати повернути на місце. Також двоє бічних дверей на цьому вході взагалі вирвало… Поки всі ці двері не будуть відновлені, велика зала працювати не зможе. Також повністю знищено вхід і двері до касового вестибюлю. Ушкоджені вікна біля касового і службового входів, і це щастя, що наш охоронник перебував не біля вікон! Вибиті вікна, потрощене віконне скло в адміністративній будівлі, де щодня перебуваю я і всі співробітники адміністрації філармонії. Знадобилося кілька днів, щоб наші вікна закрили плитами OSB і ми змогли, хоч і в холоді, але працювати…
– А що з фасадом, з дахом? Вони і так були не в найкращому стані…
– Пошкоджено дуже багато елементів на фасаді. Частково посипалася черепиця на куполі. А вона унікальна, її треба зберегти. Зараз погода не дозволяє туди дістатися, дуже слизько, але як тільки можна буде, робітники її зберуть і потім відновлять цю частину покриття. Коли у 1983 році я проводила реставрацію цього куполу, то замовляла цю черепицю у Вільнюсі, на підприємстві, підпорядкованому Академії наук, бо більше ніде не могли зробити таку ж автентичну. Це було для них експериментальне замовлення, але навіть там не змогли зробити різнобарвну черепицю за зразком, який я привезла, зробити просто червону. Сам дах не зачепило, дякувати Богу, хоча там є свої поточні проблеми. А найстрашніше, що у лоджії пішли великі тріщини. В одному місці, де відпала декоративна штукатурка, видно, що сталося зміщення каміння. Дуже погана ситуація! Це по-перше. А по-друге, видно, що колона справа (якщо ви стоїте обличчям до «Брістоля») ледве тримається. Пішли тріщини на куполі, де викладені знаки Зодіака. Скільки разів бомбили порт, стільки у нас з’являлися нові тріщини – хай невеликі, волосяні, та це не було катастрофою, а сьогодні це катастрофічні наслідки.

Втім, ці ушкодження будуть усуватися не зараз, а коли буде проводитися запланована реставрація будівлі. Єдине: тепер її вартість значно зросте. Буде зроблено додатковий проєкт, в якому врахують ці нові ушкодження, до проєкту протиаварійних робіт, який був затверджений ще до початку робіт у філармонії і реалізація якого вже триває.
– Хто робив висновки щодо завданої шкоди?
– У нас було чотири комісії – міські, обласні і навіть військова – на предмет, чи не лишилося якихось вибухонебезпечних елементів. Поки протягом кількох днів усе досліджували і аналізували, ми не мали права нічого робити, навіть прибирати сміття. Чимало «експертів-доброзичливців» нас посилено хейтили у соцмережах: мовляв, філармонія нічого не робить, щоб рятувати будівлю. А нам не дозволялося навіть підійти! Керівник департаменту культури області Олена Олійник, її підлеглі постійно з нами, бувають тут щодня, допомагають. І начальник міського управління культури Іван Ліптуга був з комісією. На другий день у нас побував заступник міністра культури, дав свої певні поради. Правда, перших керівників області і міста ми не побачили, хоча в «Брістолі» вони побували… Ну, зрештою, головне, щоб справа робилися… Мені, власне, не треба допомагати – лише не заважайте!
– Шкода була завдана і тим, що скло, пилюка, бруд потрапили на крісла, на підлогу. Як справляєте з цим?
– Справді, весь зал, вестибюль, усі сходи були всіяні склом, навіть ходити там було небезпечно, і треба було спочатку зайнятися їх прибиранням. Я запросила клінінгову компанію для очищення крісел. Тисяча крісел потребують великої роботи – їх очищають від пилу та стекол, обробляють очищувачами, дерев’яні конструкції миють та натирають, тож це коштуватиме 50 тисяч гривень, і це фірма робить за найнижчими розцінками, зважаючи на об’єкт. Ми прагнемо якнайшвидше привести зал і вестибюль до стану, коли можна буде знову повноцінно працювати.

Поки ж ми вже знову почали давати концерти в нижньому приміщенні, там нічого не постраждало. Перший концерт після обстрілу відбувся вже 6 лютого, і тепер вони будуть майже щодня. Всі умови для глядачів і артистів є. Я хочу довести цим гадам, що ми попри все будемо працювати!!! Навіть мови не може бути: працювали і будемо працювати!
– Знаю, що дуже багато людей переймаються долею філармонії, пишуть про це у соцмережах, закликають допомагати…
– Так! Дуже приємно, що люди постійно дзвонять, запитують, чим допомогти. Коли сталася ця біда, мені дзвонили з усього світу – з Європи, Ізраїлю, Еміратів, особливо багато – із США. Тому ми відкрили благодійний рахунок, на який можна робити свої посильні внески. Перші надходження вже є. Моєю найбільшою мрією було завершити реставрацію і відкрити парадний вхід з чудовими сходами, якими могли б підійматися наші глядачі. Ворог відсунув здійснення цієї мрії, але він не зможе її вбити!
Давайте зробимо свій посильний внесок у допомогу Одеській обласній філармонії імені Давида Ойстраха по ліквідації наслідків російської агресії 31 січня 2025 року!
Реквізити розрахункового рахунку:
ПАТ МТБ Банк м. Чорноморськ
р/р UA 973281680000026000000019510
МФО 328168
Код ОКПО 02224637
Одержувач КУ «Філармонія імені Давида Ойстраха»
!!!Усі інші рахунки є недійсними.

Рейтинг новости: 
  • Не нравится
  • 0
  • Нравится
Оставить комментарий
Авторизация через facebook:
иконка
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
  • Комментируют
  • Сегодня
  • Читаемое
Мы в соцсетях
  • Facebook
  • Twitter

Актуальные новости Одесской области в одной новостной ленте информационного агентства «Юг-Информ»

Самые свежие и интересные новости Одессы и городов и районов Одесской области. На нашем сайте вы сможете узнать новости Южного, Черноморска, Бедгород-Днестровского, Измаила. Все, чем интересны сегодня Арциз, Килия, Татарбунары, Болград, Тарутино вы сможете узнать на сайте нашего новостного агентства.

Новости политики и культуры, общественная жизнь и здравоохранение, право и криминал, громкие события и происшествия - все это не останется незамеченным в нашей новостной ленте.

Наша цнль - объективное освещение события, которые происходят в южном регионе. Если у вас есть интересная новость и вы хотите, чтобы она появилась на нашем сате, пишите нам через форму обратной связи или на почту [email protected]