Міжнародного центру перспективних досліджень[/b], зібравши та проаналізувавши більше 20 випадків озвучених ними «кремлівських» наративів та відвертої участі в окремих акціях по дезінформації населення Болгарії та країн Європейського союзу.
Результати досліджень показали, що депутати болгарської популістичної партії «Відродження» на чолі з лідером Костадіном Костадіновим з квітня по жовтень 2023 року направляли депутатські звернення до болгарського уряду, звертались із усними питаннями до міністрів та виступали з трибуни Народного зібрання Болгарії, свідомо добавляючи в тексти вигадані російською пропагандою фейки для дискредитації України та формування в країнах ЄС сумніву щодо доцільності надання допомоги Україні у відсічі неспровокованої російської збройної агресії.
Костадін Костадінов та його підлеглі майже регулярно заявляли про начебто фашизм в Україні, про утиски прав та свобод українських болгар, незважаючи на спростування самими болгарами України таких тверджень, про «небезпечне» українське зерно із високою радіоактивністю, «наближення» ядерної війни, якщо Болгарія надасть Україні зброю та боєприпаси, та про недоцільність таких кроків через начебто смертельне поранення начальника українського генерального штабу Валерія Залужного.
Експерти МЦПД наголошують на декількох фактах, які свідчать про безпосередню участь депутатів «Відродження» в конкретних російських акціях інформаційного впливу та ретрансляції пропаганди в Болгарію.
«Хрестоматійним прикладом безпосередньої участі болгарських депутатів від партії «Відродження» в проведенні російських інформаційних кампаній є випадок із розповсюдженням інформації про начебто радіоактивних вибух в Хмельницкій області та рух радіоактивної хмари в напрямку країн Європи», – йдеться в досліджені.
Мова йде про події в травні 2023 року, коли російські ЗМІ масово тиражували інформацію з посиланням на секретаря Радбезу Росії Миколу Патрушева про ураження складів в Хмельницькій області, де начебто зберігалися снаряди зі збідненим ураном. Російська пропаганда намагалась переконати власне населення та країни ЄС в тому, що в напрямку повітряного простору Європи рухається радіоактивна хмара. Росія мала надію, що таким чином змусить європейських пересічних громадян виступити проти постачання Україні боєприпасів, необхідних для відсічі російської агресії та знищення російських танків та бронетехніки. Виявилось, що депутати від партії «Відродження» Маргарита Генчева та Микола Дренчев направили цілий письмовий депутатських запит про радіоактивну хмару та озвучували тези російської дезінформації. Експерти не виключають, що таким чином болгарські депутати переносили російську пропаганду із російського в болгарське інформаційне поле.
Також цікавий випадок із неодноразовими спробами «Відродження» заблокувати український аграрний експорт по сухопутним маршрутам через європейські країни. Костадін Костадінов та його підлеглі по партії піднімали питання блокування українського зерна навіть в ті дні, коли в порядку денному такі питання не значились.
Наприклад, в квітні 2023 року російські ЗМІ поширювали інформацію про начебто поставки отруєного українського зерна до Польщі, яким отруїлись польські правоохоронці. Першоджерело було польське видання «Rzeczpospolita», яке начебто повідомило про це. Однак перевірка публікації вказує на зворотнє. В польській газеті дійсно є публікація від квітня 2023 року про українське технічне зерно, яке потрапило в країну по підробленим документам та під виглядом харчового. Однак в газеті наголошувалось, що після проведених лабораторних аналізів українські технічні зернові відповідали європейським стандартам та не зафіксовано жодного відхилення від санітарно-епідеміологічних норм. Однак депутати від партії «Відродження» підготували проект рішення про заборону українського імпорту, мотивуючи таку пропозицію саме «польським прикладом» та радіоактивністю українських зернових.
В Міжнародному центрі перспективних досліджень допускають, що болгарська партія «Відродження» перетворилась на «закордонне представництво» російських підрозділів інформаційно-психологічних операцій та відіграє важливу роль в поширенні російської пропаганди в Європі з огляду на поступове витіснення з європейського інформаційного простору іномовних російських ЗМІ, які використовувались Кремлем для впливу на європейське населення.
Подробиці дослідження за посиланнями: Дослідження поширення російської дезінформації в НС Болгарії (укр варіант)
Изследване_на_разпространението_на_руска_дезинформация_в_България (българска версия)